JAUNUMI

10.06.2023
Laimes Lācis rogainingā.


Laimes lāča rogainings notiek pirmo reizi Aizkraukles novadā šī gada 17.jūnijā. Skrīveru pagasts izvietojies gleznaina vietā – netālu no dabas parka “Daugavas ieleja”, kurā atrodas aizsargājami ievērojami objekti:  Aizkraukles pilskalns, Aizkraukles pilsdrupas, Aizkraukles senbaznīcas vieta, Ašķeres jeb  Spīdalas taka ar koka kāpnēm un krāčaino upīti, kur sastopams Lielais susuris  jeb Miega pele (mikro liegums) , Ozolkalna platlapju mežu liegums.
 

Lielais Andrejs-ozol
s, kurš iekļauts dižozolu sarakstā,  atrodas Sprūdu kalnā, to 1976.gadā atklāja I.Ziedonis kopā ar savu dēlu. Skrīveriešiem iemīļota vieta ir Satekas, kur satiekas  2 upītes un izveidojas upe Dīvaja, kura ietek Daugavā.
 Skrīveru dendroloģisko parku, kur 19.gs. atradās fon Siversa pils, kuru zemnieku nemieru laikā, 1905.gadā,   nodedzināja. Ir saglabājusies terase, stāvās 66 pakāpienu akmens kāpnes uz Daugavu, drupās atrodama niša/ala, uz kuru ved trepes, parkā ir atjaunotas lapenes, apskatāma strūklaka, kura savu skaistumu rāda pilnajās stundās un atpūšas pusstundu.  Parka apkārtnē ir fon Siversa stādītais ozolu mežs, pretī parkam, otrpus ceļam,  Kalnamuižas jeb Apaļais ezers ar  divām saliņām, uz ezeru ved izveidotā Sūnu taka, kur var satikt Laimes lāci un citus  18 kokā veidotus tēlus no A.Upīša grāmatas “Sūnu ciema zēni”.  Ap ezeru ved Laimes Lāča taka, kuras malā aug diezgan  interesanti kokaugi.
Skrīveru vidusskola nosaukta rakstnieka A.Upīša vārdā, pie tās ir rakstnieka krūšu tēls, Kultūras centra lielā zāle lepojas ar sienas apjomīgo panno, kur atainotas Līgo svētku svinības Aizkraukles pilskalnā (atjaunota, ieteicams apskatīt U.Zemzara un L.Mūrnieka darbu). Skrīveros atrodas rakstnieka Andreja Upīša (romāna “Zaļā zeme” u.c. literāro darbu  autora) memoriālais muzejs, pie Līču ūdenskrātuves atrodas  Zaļās zemes birzs, kurā ozolus 1977.gadā  iestādīja pirmā “Zaļās zemes “ (1947.gads) iestudējuma aktieri.
Pirmās skola Skrīveros dibinājās 1866.gadā, auga skolēnu skaits, tāpēc Rīgas –Daugavpils lielceļa malā ( institūts)  tika uzcelta divstāvu skolas ēka, kur par skolotāju strādāja rakstnieks Jānis Purapuķe (“Savs kaktiņš, savs stūrītis zemes”).  Par saviem skolēniem viņš sauca ne tikai Andreju Upīti, bet arī Jorģi Zemitānu, nākamo  pulkvedi, Ziemeļlatvijas karaspēka komandieri, Jāni Reinholdu, pazīstamo vijolnieku, komponistu, diriģentu un pedagogu, un vēl daudzus citus.
Skrīveri ir izauklējuši lieliskus cīnītājus- Lāčplēša kara ordeņa kavalierus – ģenerāli Lavenieku, virsleitnantu Celmu, kapteini Ozoliņu, seržantu Upenieku, kareivjus Vickopu, Sīko un Lakši, pulkvežleitnantu Dukātu. Cīnītāju gars un brīvības alkas atklājās skrīveriešos, kuri cīnījās  Kureļa grupā, kura dibinājās Skrīveros “Robežu” mājās. Tagad par puišiem, kuri mīlēja  brīvu Latviju, vēsta  kureliešu piemiņas akmens.
Cieņa pret zemi un mājām, kas  dod drošību, atklājas  Ilzes Kalnāres darbos. Skrīveri tik atpazīstami ir romānā  “Aktrise Ragārēs” gan ar saviem cilvēkiem, sadzīvi, lauku darbiem un mīlestību.  Romāna “Ragāres” tagad ir bioloģiskā zemnieku saimniecība,  bet I.Kalnāres tēvoča mājas “Bariši”  ir turpat blakus, tajā turpinās  izcilā saimnieka Vālodzes sapņi un ieceres- pēcteči mīl un kopj savu zaļo zemi.
Rogaininga sacensības ar saviem ražojumiem atbalstīs vietējie uzņēmēji:
Skrīveru  mājas saldējums/Lelde Sotniece
Skrīveru Saldumi /Dace Vītoliņa
Radošā darbnīca RA DA DA  /Monta Nāburga
Skrīveru pārtikas kombināts/ Baiba Lūse
Bioloģiskā zemnieku saimniecība “Ragāres”/Jānis Vaivars
Hei, azartiskie rogainisti! Jūs gaida Skrīveros! Vēl pēc roagininga jūs varat baudīt gan saldējumu pie  Leldes, apmeklēt saldumu ražotājus un sleveno kafejnīcu “Klidziņa”

NOLIKUMS

Pievieno savu komentāru:
Vārds:
E-pasts:(nav obligāts)
Links: (nav obligāts)
Komentārs:
Smaidiņi:
smile wink wassat laughing sad angry crying thumb  
0

 AKTUĀLI
LOF rogaineru reitings atrodams 
zem banera Latvijas rogaininga kauss


Krēslas izaicinājums
2024.gada 8.jūnijs, Doles sala
[Informācija]  [Nolikums
[Dalībnieki]  [Pieteikšanāslētāk līdz 02.06.2024.
Laimes lāča rogainings

Skrīveri, 2024. gada 16. jūnijs
[Biļetens]  [Dalībnieki]
[Pieteikšanās] lētāk līdz 03.06.2024.


 

PusNAKTS rogainings
2024.gada 27..-28.jūlijs, Ziemeļgauja
[Nolikums] [Dalībnieki] [Pieteikšanās] lētāk līdz 30.05.2024


Rīgas piedzīvojums
05 – 07.04 Dzirciems
[REZULTĀTI]
19 – 21.04  Dreiliņi
[REZULTĀTI]
24 - 26.05  Bieriņi
[REZULTĀTI]
[Biļetens]  [Dalībnieki]
[Pieteikšanās]


Eiropas čempionāts
2024.gada 17.-18.augusts, Misso
[Informācija]  [Bulletin 1] 
[Dalībnieki]  [Pieteikšanās]  
1. aprīlis - Rīgas Spilves pļavu rogainings
20. aprīlis - Liepājas Dienvidu fortu rogainings
18. maijs - Baložu kūdras bānīša rogainings
13. jūlijs - Mazsalacas Skaņākalna rogainings
7. septembris - Mežgarciema militārās pilsētiņas rogainings
2. novembris - Rīgas Kurpju raga rogainings
[Pieteikums/ nolikums/ dalībnieki]


AKTUĀLI vēsturisko informāciju skatīt sadaļā ARHĪVS.
 NĀKAMIE PASĀKUMI

08.06.2024.
Orientējies Doles salā. Krēslas izaicinājums (4h)
[info]

16.06.2024.
Laimes lāča rogainings (3h/6h)
[info]

06.07.2024.
Mežmalu vasaras rogainings (4h/6h)
[info]

     JAUNĀKIE KOMENTĀRI
    jaunumi : kalendārs : resursi : saites : foto, video : sarunas : kontakti : arhīvs :  
    ^ uz augšu ^