JAUNUMI

15.08.2016
Rogainings somu gaumē. Ilzes Krēmeres stāsts.


Kopš esam ielauzušās rogainingos nu jau trešo gadu un joprojām uzskatot, ka esam pilnīgas iesācējas šajā jomā, pēc pirmā baudpilnā 24 h rogaininga Kosas apkārtnē, kāds dīdīja pamēģināt ko līdzīgu arī ārpus dzimtenes. Tā nu nolēmām, ka tuvējā Somijā Retki rogainings Somero 6. – 7. augustā būs tieši laikā vēl vienam vasaras piedzīvojumam.
Lai kopumā šim pasākumam katra iekļautos 200 Eur, uz Somiju devāmies jau 5.augustā – piektdienā ar auto līdz Tallinai un ar prāmi uz Helsinkiem. Nakti pārlaidām oldskūlīgā somu muižiņā, lai jau agri 6.augusta rītā dotos uz aptuveni 100 km netālo Somero, atpakaļceļu mērojot pēc sacensībām ar auto un prāmi no Helsinkiem līdz Tallinai. Iepazīstoties ar stingrajiem organizatoru noteikumiem par strikto kārtību un starptautisko (IRF) noteikumu ievērošanu, bijām „nobruņojušās” ar visu norādīto ekipējumu, sākot ar obligāto svilpi un pirmās palīdzības ekipējumu, jo pēc vairākkārtēju noteikumu izlasīšanas, nebija vēlmes pēc tik gara ceļa iegūt diskvalifikāciju, ko solīja bīstamās kontroles sacensību laikā.Organizatori vēstīja, ka piereģistrēties ir jāpaspēj līdz 8.45, un 3 h pirms starta, no 9.00 jau tiek izsniegtas kartes plānošanai. Dalībnieku masas, kas pamazām ieradās jau arī pēc 9iem liecināja, ka somi ir strikti rakstos, bet nebūt ne tika stingri darbībā, kas pierādījās arī vēlāk, jo nekādas kontroles mūs nepiemeklēja un arī pirms starta neviens nepārbaudīja vai esam gatavas piedzīvojumam ar noteikto ekipējumu. Izbrīnu raisīja sacensību centrā somiski izliktais paziņojums un paraugkartē iezīmētās norādes par 6 helikopteru laukumiem. Lai arī mēģinājām noskaidrot, cik tas mums būtu saistoši, tā arī netikām gudras vai šajās vietās ir daudz helikopteru, no kuriem jāuzmanās, vai arī tās ir potenciālās vietas, kur helikopters var nosēsties, lai paņemtu dalībnieku ārkārtas gadījumā. 3 h plānošana kā vienmēr pagāja ļoti ātri, un mūsu pamata stratēģija tika izvēlēta analogi jau izmēģinātajai Kosā, veicot pirmo lielo apli 12 h, tad 4 h naktī pavadot Hash house un nobeigumā mazo apli līdz 8 h. Startā beidzot apjautām aptuveno cilvēku daudzumu, kuri 12.00 plānoja startēt 8 h MTB, 8 h rogainingā vai 24 h rogainingā. Jāsecina, ka tas bija vismaz uz pusi mazāks par pieredzēto aktivitāti Latvijas čempionātā Kosā. Pirmo reizi turot rokās karti ar mērogu 1:40 000 sapratām, ka tas būs viens no izaicinājumiem atrast paslēptos punktus, kā esam radušas tos meklēt Latvijas mežos. Sekoja kārtējais pārsteigums, ka punkti nemaz netiek slēpti un, ja, piemēram, punkts norādīts pie ceļa klints pakājē, tad tur tas arī bija atrodams, nevis uzsprausts uz klints bluķa vai krūmu pudurī uz klints sāna.

Pēc starta paņemot pirmos punktus, ātri vien sapratām, ka šis būs gargabalainais rogainings, jo lielākoties attālumi starp punktiem sasniedza 1,5 – 2,5 km. Pēc aptuveni 3 h pavadītām trasē, esam nonākušas pie pirmā dzerampunkta ar tukšiem traukiem, kas mērķtiecīgi tika iztukšoti vēl tieši pirms tā. Priekšā sastopam divus norūpējušos somus, kuri ziņo, ka ūdens ir beidzies un organizatori sola to pievest pēc 20 – 30 min. Esam sašutušas par šādu pārsteigumu, kas jau trases sākumā liek mums mainīt stratēģiju, jo nolemjam paņemt divus punktus un atgriezties pēc ūdens. Atgriežoties pēc ūdens, sacensību organizatori ar šokolādi mēģina izpirkt savu vainu, kas, protams, mīkstina mūsu sirdīs iepriekš sēto sašutumu. Esam pamanījušas, ka trasē mūsu ceļi jau vairakkārt krustojas ar kādu jauktās grupas somu komandu, lai pie dzerampunkta kārtējo reizi satiekot jau sajustos kā ‘labi paziņas’. Pēcpusdienā drīz vien mūs sasniedz solītais lietus, kas nežēlo nokrišņu daudzumu un aptuveni 1,5 h garumā mūs kārtīgi saslapina. Somās atrodam paslēptās waterproof jakas, kartes saliekam plēvītēs un lietus laikā nolemjam trasi veikt tikai pa ceļiem, tādējādi uz kārtējo punktu dodoties pa garāko atpakaļceļu. Aiz mums seko jau iepriekš satiktais somu pārītis, kuri gan nolemjam iet īsāko ceļu, nākamo punktu sasniedzot pāri purvam. Kā vēlāk izrādās, pēc 3 punktiem atkal sastopot mūsu somu pārīti, arī šoreiz stratēģijā esam pārākas, jo purvs neesot bijis izbrienams un laiks ir patērēts daudz ilgāk, nekā ejot apkārt. Vēl lielāks ir mūsu pārsteigums, ieraugot viņu rokās izmirkušās kartes, kurās apzīmējumi vairāk nav saskatāmi, jo plēvītes kartēm līdzi nav paņēmušās. Ātri saprotam, ka šī ir ārkārtas situācija un esam ar mieru šķirties no vienas mūsu komandas kartes plēvītē līdz Hash house iztiekot ar vienu. Ja līdz šim lielākoties punkti šķita viegli paņemami, seko nākamie 5 punkti, kurus tik viegli vairāk nevar atrast. Labi, ka ir pagājis jau zināms laiks trasē, lai pierastu pie kartes mēroga un apzīmējumiem, tad jau arī var ar kompasu pastrādāt un pameklēt punktus nekurienē.Vakars tuvojas strauji un jau krēslā nonākot uz lielāka ceļa, manam, ka pretimbraucošā mašīna mērķtiecīgi stājas, ieraugot mūs uz ceļa. Nuja padomājam, beidzot sacensību kontrole mūs ir atradusi! Atkal nekā, jo izrādās ir pazudis neliels vietējais garspalvains sunītis un saimniece izmisīgi to meklē. Vienojamies, ka ziņosim sacensību centram, ja gadīsies to atrast.

Tumsa uznāk pamazām un priecājamies, ka esam paspējušas vēl gaismā paņemt grūtos punktus, lai iznākot uz ceļa, pa ceļam uz Hash house mērojot vismaz 6 km pa ceļam atliek tikai viens punkts. Hash house nonākam 0:00, par ko arī iesmejam, ka vēl precīzāk nevarējām saplānot. Nabaga pinkainais sunītis arī ir priekšā, norāvies no saites un ļoti pārdzīvo par saimnieces pazušanu. Organizatori mums parāda kartē, no kurienes sunītis pieklīda vienai no komandām un atnāca līdzi uz Hash house. Sacensībām noslēdzoties priecājamies, ka sunītis saimnieci ir atradis, jo no rīta puses finišā jau vairāk nebija sastopams. Naktī izbaudām prieku ieiet dušā, nomazgāties un pārģērbties. Pilnīga svētlaime būtu, ja mūs kāds sagaidītu ar zupu, diemžēl samierināmies ar tēju un sviestmaizēm, un ceram uz zupu finišā. 2 h atpūta un snaudiens mašīnā ir tieši laikā, lai jau 3.15 pamostos kā svaigi gurķīši un dotos otrās dienas mazajā aplīti.

Satiekot komandas, priecīgas visus sveicinām ar „good morning”, bet pēc atpakaļ saņemtā sveicina secinām, ka neviens tā nemāžojas ar atpūtu naktī kā mēs un mērķtiecīgi trasē pavada visu laiku, līdz ar to atpakaļsveiciens jau ir stipri saguris. Pēc kārtīgās rīta miglas, diena uzaust ar pasakainu saulīti. Lai arī kājas ir sūrstošas, un laiku pa laikam iemetas asas sāpes, turpinām jūsmot par skaisto Somijas mežu, plašajiem ezeriem un milzīgajiem akmeņiem. Zaļajās sūnās mirgo tik daudz brūkleņu, arī sēņu ir ļoti daudz!


 
Finišu sasniedzam 20 minūtes pirms kontrollaika beigām un secinām, ka esam praktiski pēdējās finišētājas. Izpaliek tā finiša spurta, kāds parasti ir Latvijā - gaidot ieskrienam sportistus pēdējās sekundēs.
Liels bija mūsu pārsteigums, pat viegls šoks, uzzinot, ka esam ierindojušās 2.vietā, jāpiebilst, ka trasē devās 13 sieviešu komandas. Uzvarētājas bija krietni izrāvušās, bet līdz 6.vietai rezultāti blīvi un šķiet, ka stratēģija ar atpūtu naktī attaisnoja fiziskās spējas līdz finišam izmantot visu laiku. Saņemot godam nopelnītās sudraba medaļas, kārtējā „vilšanās”: Latvijā apbalvošanas ceremonijas ir krietni augstākā līmenī. Šeit izpalika ne tikai simboliskās balviņas, bet pat pjedestāla. Secinājām, ka esam lepnas par Latvijā organizēto rogainingu augsto līmeni, kur katrs “sīkumiņš” – pat muzikālais pavadījums Kosā, dod īpašu sajūtu.


 
Daudzi sportisti Somijā izrādīja interesi par mūsu oranžajiem krekliem, jautājot, kā pie tādiem tikt? Viss tika paskaidrots un ,protams, neizpalika mūsu aicinājums: nākamgad tikties jau Latvijā pasaules čempionātā.
Kopsummā milzīgs prieks par sportiski aizvadīto nedēļas nogali Somijā un ar nepacietību tiek gaidīts rudens rogainingu maratonu Latvijā.
Ha....nākamgad būs jābrauc aizstāvēt Somijas vicečempionu gods....

 
  

 
5. Aiva @ 17.08.2016., 18:05 teica:
Tiešām jauks stāsts, atsauca atmiņā manu pirmo pieredzi Somijas rogainingā. Ļoti līdzīgi. 1:40000, punkti tālu viens no otra. Lietus arī mūs toreiz izmērcēja.
4. Gunta @ 16.08.2016., 11:24 teica:
Lieliski! Iedvesmojoši. :)
3. Andra @ 16.08.2016., 11:23 teica:
thumb ļoti labs stāsts! thumb
2. D. @ 16.08.2016., 09:14 teica:
thumb
1. L. @ 15.08.2016., 10:48 teica:
Jauks stāsts un patīkami secinājumi par Latvijas rogainingiem! :)
Pievieno savu komentāru:
Vārds:
E-pasts:(nav obligāts)
Links: (nav obligāts)
Komentārs:
Smaidiņi:
smile wink wassat laughing sad angry crying thumb  
 AKTUĀLI


Rīga
4.02 | 17.02 | 4.03 | 14.03 | 21.03
[Nolikums]  [Pieteikšanās]
Rezultāti
4.02 | 17.02 | 4.03 | 14.03 | 21.03

Ceļu izvēle
4.02 | 17.02 | 4.03 | 14.03 | 21.03

Kopvērtējums
(pēc 2. kārtas)(.xls)
2018. gada 3. marts, Embūte
[Nolikums
[Pieteikšanās
[Dalībnieki]2018. gada 4. maijs, Talsi
[1. Nolikums]  [Pieteikšanās]2018. gada 21.-22. jūlijs
[1. Nolikums]  [Bulletin 1st]Eiropa čempionāts rogainingā
2018. gada 25.-26.augusts, Ukraina.
[Bulletin 1st]
[Pieteikšanās[Dalībnieki]


AKTUĀLI vēsturisko informāciju skatīt sadaļā ARHĪVS.


  


 LATVIJAS KAUSS

0
Latvijas kauss rogainingā 2017

KOPVĒRTĒJUMS 2017


29.04    OKZK Nakts rogainings
20.05    Šlokenbekas rogainings
15.07    Daugavpils rogainings
22.07    Teku Taku rogainings
14.10    Marienburgas zelta rudens rogainings
11.11    Brīvības rogainings
26.12    Ziemassvētku izvēle

LKR nolikums  2017

LK arhīvs.
Vairāk
 NĀKAMIE PASĀKUMI

03.03.2018.
Embūtes rogainings (8h/4h)
[info]

04.03.2018.
Minirogainings ROGO
[info]

10.03.2018.
Rogaininig Gran Canaria (12h/6h)
[info]

 JAUNĀKAIS SARUNĀS
     JAUNĀKIE KOMENTĀRI
    jaunumi : kalendārs : resursi : saites : foto, video : sarunas : kontakti : arhīvs :  
    ^ uz augšu ^